czwartek, 30 maja 2013

Lekcje fizyki w naszej szkole

 Na lekcji fizyki wykonywane są różnorodne doświadczenia do realizowanych tematów. Większość doświadczeń uczniowie wykonują wspólnie z nauczycielem lub w grupach. Ponadto każdy uczeń może zaprezentować swój eksperyment po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem
Przedstawiamy niektóre lekcje z fizyki w naszym gimnazjum

 Klasa IB  udowadnia hipotezę o cząsteczkowej budowie materii.

   Do zlewki wsypujemy różnej wielkości ziarna, zaznaczamy pisakiem ich poziom a następnie wstrząsamy naczyniem. Obserwujemy, że poziom ziaren obniżył się. 


Doświadczenie nr.2 potwierdzające, że materia składa się z cząsteczek to mieszanie wody i denaturatu. Po wstrząśnięciu poziom obu cieczy obniżył się.


I po wstrząśnięciu
Klasa Ic i wszystkie klasy gimnazjum badały właściwości substancji, która nie spełnia prawa hydrodynamiki  Newtona. Raz jak woda, raz jak ciało stałe – ciecz nienewtonowska.

Klasa Ia bada siły napięcia powierzchniowego. W tym celu za pomocą kroplomierza umieszcza wodę na monecie 1-groszoej. Rekord szkoły to 40 kropli
Klasa Ic praca w grupach

Uczniowie wyznaczają gęstość ciał stałych.

To nie takie trudne.Wystarczy siłomierz wyskalowany w jednostkach masy, linijka, kartka papieru do obliczeń i tablice z gęstością ciał.

Trochę żmudnych obliczeń i gotowe


W klasie II badamy jak duże jest ciśnienie atmosferyczne?


Klasa Ia liczy niewielu uczniów. Przyjęli do swojego grona….no właśnie kogo?

Klasa Ib bada wpływ temperatury gazu na ciśnienie w zbiorniku.Po ogrzaniu widzimy wybrzuszoną powierzchnię membrany.

   Lekcje fizyki wspomagane są filmami i symulacjami komputerowymi, które odbywają się w pracowni komputerowej lub w sali multimedialnej.


Ciekawe co rozbawiło ucznia klasy I b na lekcji fizyki. Kto odgadnie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.